Тема уроку. Загальне поняття про іменник. Іменники, що означають назви істот та неістот
Мета: формувати уявлення про іменник як
частину мови; розпізнавати іменники у тексті, самостійно добирати іменники та
ставити до них питання;;
розвивати зв'язне мовлення учнів, вміння
розпізнавати іменники назви істот і неістот, правильно
ставити до них питання,розвивати увагу;
виховувати любов та бережне
ставлення до хліба; повагу до людей, які приклали свою працю до вироблення
хліба,
Тип уроку: комбінований.
Форма проведення: урок – мандрівка
Обладнання: телевізор,ноутбук, презентація, випічка.
Форми та методи роботи: словниковий диктант, робота з підручником,
словникова робота, пояснення, бесіда, робота у групі, самостійна робота.
Хід уроку
Сійся родися,
Колосом розвивайся,
Засівайся ниво
Людям на добро (Василь
Симоненко) (Слайд1)
І. Організаційний момент.
Сьогодні у нас, діти, буде незвичайний урок, а урок –
мандрівка. Куди ми з вами помандруємо ви дізнаєтесь пізніше. А поки що
привітаємо щиро один одного такими словами.
1. Діалог учителя з
учнями.
-Я всміхаюсь
сонечку!
-Здрастуй золоте!
-Я всміхаюсь
квіточці!
Хай вона росте!
-Я всміхаюсь
дощику!
- Лийся мов з
відра!
Друзям посміхаюся!
Зичу їм добра!
Тож давайте
повернемося один до одного і подаруємо своїм друзям посмішку.(Слайд 2 )
Щоб наш урок був
цікавим, змістовним, щоб ви добре засвоїли матеріал,то якими ви повинні бути на
уроці? (уважними, зібраними, активними…)
Отже, я з вами
згодна. То ж вирушаємо у подорож.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Учні зачитують
складену розповідь «Хвала рукам,що пахнуть хлібом!»Скажіть,чи легка праця
хліборобів? Який висновок можна зробити із зачитаних розповідей? Що ми повинні сказати всім людям, які створюють
такі смачний хліб?
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Словниковий диктант.
Жито,комбайн,пшениця,урожай, колос, жнива, сівач, зелений, шофер сівалка,зерно,комбайнер.
(Слайд 3)
-
Яке слово зайве у
диктанті?Чому?
-
Поставте усно
питання до слів.
-
До яких слів
ставимо питання хто?що?
-
Всі слова до якої
частини мови належать?
-
Які слова
називаються іменниками?
-
Яка тема об'єднує
всі слова у диктанті? (хліб)
ІV. Повідомлення
теми та мети уроку.
-
Сьогодні на уроці
ми розпочинаємо вивчати тему «Іменник». Будемо вчитися розпізнавати іменники за
їх істотними ознаками, розрізняти назви істот і неістот. А разом з цим ми
здійснимо уявну подорож і побачимо , який шлях пролягає зернинка пшениці - від посіву до гарячої паляниці на столі.
V. Сприймання та усвідомлення
нового матеріалу.
- Восени, коли ви прийшли до школи навчатися,
на поля виїхали трактори з плугами. Вони переорали землю. За ними вийшли
сівалки і у зорану землю посипалися зернинки. (Слайд 4)
1. Робота в парах
Прочитайте
слова. До якої частини мови вони належать?
Тракторист, зерно,сівалка, плуг, сівач, плугатар.
Запишіть у два стовпчика слова: у перший слова які
відповідають на питання хто? у другий – на питання що? ( Слайд5)
2. Опрацювання з
теоретичним матеріалом (с.117-118)
Дощик, дощик голубий,
Колосків не оббий
Зливами-проливами,
Хмарами-огнивами,
Птицями-зірницями,
В небі блискавицями.
(А.Малишко)
Колосків не оббий
Зливами-проливами,
Хмарами-огнивами,
Птицями-зірницями,
В небі блискавицями.
(А.Малишко)
Як потрібен дощик нашим зернинкам. От нап'ються вони
водички і виростуть. А ми ознайомимось
із правилом на с.117
- Які іменники відповідають на питання хто?
- Які іменники відповідають на питання що?
- Які іменники відповідають на питання що?
3. Словникова робота
- Після теплих осінніх дощів наше поле
зазеленіло. Спочатку це були поодинокі паростки, а згодом вони виросли у
густенькі кущики. Саме так вони і будуть зимувати. (Слайд 6)
А поки наші паростки кущаться,ми продовжуємо
працювати з підручником,ознайомимось із словами
в таблиці на с.118
-
Прочитайте слова
записані в таблиці на с.117-118
-
Які з них є назвами
рослин? Які назвами тварин?
-
Які з названих
професій мають відношення до хліба?
4. Відгадування
загадки
Пшениці шумлять на волі,
Де початок їм, де край?
Хлібороб — начальник в полі,
Нам вирощує врожай. (Агроном)
5. Робота з тлумачним словником
Агроном - це фахівець в галузі сільського господарства, а
зокрема у вирощуванні рослин. (греч. agronómos, від
agrós — поле і nómos — закон), фахівець сільського господарства з вищою
освітою, що володіє всесторонніми знаннями переважно в області землеробства.
Банкір – власник або
великий акціонер банку, фінансист
Фермер - Орендар
або власник ферми. (Слайд 7)
6. Робота
з прислів'ям.
Прочитайте прислів'я, як ви розумієте
його значення.
«Слухай агронома – матимеш хліб у дома»
(Слайд 8)
7. Робота в групах. Вибіркове списування.
І ось кущики наші м'яким килимом вкрили все поле. А тут і сніжок не
забарився. Густий та лапатий. Поспішив ще перед морозом вкрити все поле. Стало
воно біле-біле. Морози тепер для пшениці не страшні. Можна тепер до весни
відпочивати та сил набератися. (Слайд 9 )
-
А
поки пшеничка під снігом сил набирається, ми працюємо над завданням вправи 277.
Прочитайте слова. Об'єднаємося у три групи..
І група записує слова,що називають людей;
ІІ група – рослин;
ІІІ група – тварин.
8. Фізхвилинка (Слайд 10 )
VІ. Узагальнення і систематизація опорних
знань.
-
Швидко виросла пшениця, заколосилася. Поле стало золотим. Колоски вже нагнули свої голівки –
вони вже доспіли (Слайд 11 )
1.
Хвилинка каліграфії.
Хх х хл хліб
хлібороб
Віталій Назарчук
Праця хлібороба
Вклоняюсь
низько праці хлібороба,
За
урожай, за хліб отой святий,
Що
він ростить і робить першу спробу,
Щоб
хліб сіяв - неначе золотий.
Він
Бога просить, щоб завжди в морози,
Засіяли
сніги кругом поля,
А
влітку не минали поле грози,
Щоби
вродила матінка земля.
Зустріти
хочу в полі, біля хліба,
Ту
душу рідну, до якої звик,
Слова
запам’ятав я свого діда:
Цінуєш
хліб – продовжиш роду вік!
-
Як ставиться автор
до професії хлібороба? З яких слів це видно? До чого закликає автор? (цінувати
хліб)
Жнива…Немає
часу спочивати. Ось вже на поле вийшли комбайни. У їх бункерах повно зерна. Це
нащадки нашої зернини. Ще мить і вони попливуть до кузова машини. (Слайд 12, 13)
2.
Хвилинка поезії (Вправа 278 с.118)
- Прочитайте
вірш. Як автор ставиться до своєї рідної землі? З чого це видно. Знайдіть
синонім до слова поле.
Доповніть
синонімічнй ряд іншими словами Поле – лан, нива,земля.
- Все поле скошене, зерно вивезене. Спочатку
зерно везуть на елеватор. Там його висушують та сортують. Потім відправляють до
млина. І золоте зерно перетворюється на біле борошно. (Слайд14 )
Елеватор –
зерносховище з механічним обладнанням, для очистки,сушіння та зберігання зерна.
(Слайд 15 )
На елеваторі зерно,
Мов
золотисті ріки.
Тихенько
сиплеться воно
У башти та
засіки (Іван Глуща)
3.
Самостійна робота ( по варіантах)
І варіант виписує з вірша назви
істот
ІІ варіант виписує – неістот
- Поки
ми робили самостійну роботу борошно привезли до пекарні. І там до роботи
взялися чародії – пекарі (Слайд 16 )
VІІ. Підсумок уроку
-
Чи сподобалась вам
подорож яку ми здійснили? Що нового про іменника дізналися?
-
Що цікавого
дізналися про хліб? Що найбільше сподобалося?
-
Пекарі також
підвели підсумок роботи хліборобів. З борошна вийшов запашний хліб і смачна
здоба, які потрапили до магазину і на наш стіл.
(Слайд17)
Тільки-но з
печі,
Скоринка в золі –
Свіжа хлібина
Лежить на столі.
День розпочався
З цієї хлібини
В ній наш достаток,
Могутність країни,
Наших морів
Нестривожена синь,
Шлях до зірок
У космічну
глибінь.
Кажуть в народі
Правдиві слова:
Хліб-годувальник
– Всьому голова!
VІІІ. Домашнє завдання (Слайд 19 )
С.117 повторити правило
І група (Вправа 279 с.118) Скласти два речення про сонце. В одному випадку слово «сонце»- головний член речення,
в другому – другорядний член речення.
ІІ група (Вправа 283 с.120) Скласти казку про те, як горобина підгодовує
пташок.
Їжте хліб запашний. Шануйте, бережіть та дякуйте роботящим рукам, що його
зростили. (слайд 20)