понеділок, 2 квітня 2018 р.

Урок з української мови " Загальне поняття про іменник"


Тема уроку.   Загальне  поняття про іменник.  Іменники, що означають назви істот та неістот
Мета: формувати уявлення про іменник як частину мови; розпізнавати іменники у тексті, самостійно добирати іменники та ставити до них питання;;
розвивати зв'язне мовлення учнів, вміння розпізнавати іменники назви істот і неістот, правильно ставити до них питання,розвивати увагу;
виховувати любов та бережне ставлення до хліба; повагу до людей, які приклали свою працю до вироблення хліба,
Тип уроку: комбінований.
Форма проведення: урок – мандрівка
Обладнання: телевізор,ноутбук, презентація, випічка.
Форми та методи роботи: словниковий диктант, робота з підручником, словникова робота, пояснення, бесіда, робота у групі, самостійна робота.
Хід уроку
Сійся родися,
 Колосом розвивайся,
Засівайся ниво
Людям на добро (Василь Симоненко) (Слайд1)
І. Організаційний момент.
Сьогодні  у нас, діти, буде незвичайний урок, а урок – мандрівка. Куди ми з вами помандруємо ви дізнаєтесь пізніше. А поки що привітаємо щиро один одного такими словами.
1. Діалог учителя з учнями.
-Я всміхаюсь сонечку!
-Здрастуй золоте!
-Я всміхаюсь квіточці!
Хай вона росте!
-Я всміхаюсь дощику!
- Лийся мов з відра!
Друзям посміхаюся!
Зичу їм добра!
Тож давайте повернемося один до одного і подаруємо своїм друзям посмішку.(Слайд 2 )
Щоб наш урок був цікавим, змістовним, щоб ви добре засвоїли матеріал,то якими ви повинні бути на уроці? (уважними, зібраними, активними…)
Отже, я з вами згодна. То ж  вирушаємо у подорож.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Учні зачитують складену розповідь «Хвала рукам,що пахнуть хлібом!»Скажіть,чи легка праця хліборобів? Який висновок можна зробити із зачитаних розповідей? Що  ми повинні сказати всім людям, які створюють такі смачний хліб?
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Словниковий диктант.
Жито,комбайн,пшениця,урожай, колос, жнива, сівач, зелений, шофер сівалка,зерно,комбайнер. (Слайд 3)
-         Яке слово зайве у диктанті?Чому?
-         Поставте усно питання до слів.
-         До яких слів ставимо питання хто?що?
-         Всі слова до якої частини мови належать?
-         Які слова називаються іменниками?
-         Яка тема об'єднує всі слова у диктанті? (хліб)

ІV.  Повідомлення теми та мети уроку.
-         Сьогодні на уроці ми розпочинаємо вивчати тему «Іменник». Будемо вчитися розпізнавати іменники за їх істотними ознаками, розрізняти назви істот і неістот. А разом з цим ми здійснимо уявну подорож і побачимо , який шлях пролягає зернинка  пшениці - від посіву до гарячої паляниці  на столі.

  V.  Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

-  Восени, коли ви прийшли до школи навчатися, на поля виїхали трактори з плугами. Вони переорали землю. За ними вийшли сівалки і у зорану землю посипалися зернинки. (Слайд 4)
1. Робота в парах
     Прочитайте слова. До якої частини мови вони належать?
Тракторист, зерно,сівалка, плуг, сівач, плугатар.
Запишіть у два стовпчика слова: у перший слова які відповідають на питання хто? у другий – на питання що? ( Слайд5)
2. Опрацювання з теоретичним матеріалом (с.117-118)

Дощик, дощик  голубий,
Колосків не оббий
Зливами-проливами,
Хмарами-огнивами,
Птицями-зірницями,
В небі блискавицями.
               (А.Малишко)
Як потрібен дощик нашим зернинкам. От нап'ються вони водички і виростуть.   А ми ознайомимось із правилом на с.117
-    Які  іменники відповідають на питання хто?
-    Які  іменники відповідають на питання що?

3. Словникова робота
 - Після теплих осінніх дощів наше поле зазеленіло. Спочатку це були поодинокі паростки, а згодом вони виросли у густенькі кущики. Саме так вони і будуть зимувати. (Слайд 6)
 А поки наші паростки кущаться,ми продовжуємо працювати з підручником,ознайомимось із словами  в таблиці на с.118
-           Прочитайте слова записані в таблиці на с.117-118
-           Які з них є назвами рослин? Які назвами тварин?
-           Які з названих професій мають відношення до хліба?
4. Відгадування загадки
Пшениці шумлять на волі,
Де початок їм, де край?
Хлібороб — начальник в полі,
Нам вирощує врожай. (Агроном)
5. Робота з тлумачним словником
Агроном - це фахівець в галузі сільського господарства, а зокрема у вирощуванні рослин.   (греч. agronómos, від agrós — поле і nómos — закон), фахівець сільського господарства з вищою освітою, що володіє всесторонніми знаннями переважно в області землеробства.
Банкір власник або великий акціонер банку, фінансист
Фермер - Орендар або власник ферми. (Слайд 7)

6. Робота з прислів'ям.
Прочитайте прислів'я, як ви розумієте його значення.
«Слухай агронома – матимеш хліб у дома» (Слайд 8)

7. Робота в групах. Вибіркове списування.
   І ось кущики наші м'яким килимом вкрили все поле. А тут і сніжок не забарився. Густий та лапатий. Поспішив ще перед морозом вкрити все поле. Стало воно біле-біле. Морози тепер для пшениці не страшні. Можна тепер до весни відпочивати та сил набератися. (Слайд 9 )
-  А поки пшеничка під снігом сил набирається, ми працюємо над завданням вправи 277.
Прочитайте слова. Об'єднаємося у три групи..
І група записує слова,що називають людей;
ІІ група – рослин;
ІІІ група – тварин.

8. Фізхвилинка (Слайд 10 )

VІ. Узагальнення і систематизація опорних знань.
-   Швидко виросла пшениця, заколосилася. Поле стало золотим. Колоски вже нагнули свої голівки – вони вже доспіли (Слайд 11 )
1.     Хвилинка каліграфії.
Хх  х хл хліб хлібороб

                                                       Віталій Назарчук
                 Праця хлібороба
Вклоняюсь низько праці хлібороба,
За урожай, за хліб отой святий,
Що він ростить і робить першу спробу,
Щоб хліб сіяв - неначе  золотий.

Він Бога просить, щоб завжди в морози,
Засіяли сніги кругом поля,
А влітку не минали поле грози,
Щоби вродила матінка земля.

Зустріти хочу в полі, біля хліба,
Ту душу рідну, до якої звик,
Слова запам’ятав я свого  діда:
Цінуєш хліб – продовжиш роду вік!

-  Як ставиться автор до професії хлібороба? З яких слів це видно? До чого закликає автор? (цінувати хліб)
Жнива…Немає часу спочивати. Ось вже на поле вийшли комбайни. У їх бункерах повно зерна. Це нащадки нашої зернини. Ще мить і вони попливуть до кузова машини. (Слайд 12, 13)

2.     Хвилинка поезії  (Вправа 278  с.118)
  -  Прочитайте вірш. Як автор ставиться до своєї рідної землі? З чого це видно. Знайдіть синонім до слова  поле.
Доповніть синонімічнй ряд іншими словами   Поле – лан, нива,земля.
     
-   Все поле скошене, зерно вивезене. Спочатку зерно везуть на елеватор. Там його висушують та сортують. Потім відправляють до млина. І золоте зерно перетворюється на біле борошно. (Слайд14  )
Елеватор – зерносховище з механічним обладнанням, для очистки,сушіння та зберігання зерна. (Слайд 15 )
 На елеваторі зерно,
Мов золотисті ріки.
Тихенько сиплеться воно
У башти та засіки (Іван Глуща)

3.     Самостійна робота ( по варіантах)
І  варіант виписує з вірша назви істот
ІІ  варіант виписує – неістот
  -  Поки ми робили самостійну роботу борошно привезли до пекарні. І там до роботи взялися чародії – пекарі (Слайд 16 )

VІІ. Підсумок уроку
-         Чи сподобалась вам подорож яку ми здійснили? Що нового про іменника дізналися?
-         Що цікавого дізналися про хліб? Що найбільше сподобалося?
-         Пекарі також підвели підсумок роботи хліборобів. З борошна вийшов запашний хліб і смачна здоба, які потрапили до магазину і на наш стіл.
(Слайд17)
Тільки-но з печі,
 Скоринка в золі –
Свіжа хлібина
Лежить на столі.
 День розпочався
З цієї хлібини
 В ній наш достаток,
 Могутність країни,
 Наших морів
 Нестривожена синь,
 Шлях до зірок
У космічну глибінь.
 Кажуть в народі
 Правдиві слова:
Хліб-годувальник – Всьому голова!

VІІІ.  Домашнє завдання (Слайд 19 )
С.117  повторити правило
І група  (Вправа 279 с.118)  Скласти два речення про сонце. В одному  випадку слово «сонце»- головний член речення, в другому – другорядний член речення.
ІІ група (Вправа 283 с.120) Скласти казку про те, як горобина підгодовує пташок.

Їжте хліб запашний. Шануйте, бережіть та дякуйте роботящим рукам, що його зростили.  (слайд   20)

Урок з мистецтва в 3 класі " Козацькому роду - нема переводу"


Мистецтво  3 клас
Розділ ІІ Легендарні герої в мистецтві
Тема: Козацькому роду нема переводу (1 частина)
Мета:
·         навчальна: ознайомлення з творами мистецтва, що характеризують героїв козацької доби; вивчення понять: марш, ритм; закріплення понять кобзар, бандурист, лірник, доля, метр.
·         розвивальна: розвиток вмінь розпізнавати  маршові інтонації  у творах, розрізняти  українські музичні інструменти, працювати з творами музичного, образотворчого мистецтва; розвиток художніх здібностей, розвивати вокальні навички, загальнокультурні, комунікативні компетентності,  вміння працювати в групі.
·         виховна: виховувати любов до музики; прищеплювати учням зацікавленість музикою, повагу між учнями.
Тип уроку: Інтегрований
Обладнання:                                                                                                                              1. Музичний матеріал: Марш війська Запорізького Євгена Адамцевича, пісня «Козацькому роду нема переводу», музичні фрагменти гри на кобзі, бандурі, лірі, фрагмент відео «Дітям про козаків». 
2. Т.З.Н. ноутбук, телевізор
3. Ілюстративний матеріал з історії українського козацтва, картина «Козак Мамай», картина із зображенням Б. Хмельницького, зображення ліри, кобзи, бандури, дитячі малюнки із зображенням козака.
 4. Дидактичний матеріал: робочий зошит з мистецтва, ребуси, картки різних кольорів, завданнями для роботи в групах.
                                                           Хід уроку:
Епіграф уроку
 Розкажу вам, як боролись
                                                                                          наші прадіди колись,
                                                                                         В ім’я щастя України,
                                                                                  її волі лиш жили! 


І. Організаційний момент                    
ІІ. Актуалізація опорних знань   Слайд 1
На попередніх уроках ми розпочали вивчати тему «Легендарні герої в мистецтві». До наших часів дійшли міфи та легенди  про величних і хоробрих людей, які боролися з ворогом, ризикували життям заради людей, та спокою в світі.
 -  З якими персонажами познайомилися? ( Прометеєм  найблагороднішою постаттю у міфах Давньої Греції та захисниками Київської Русі – богатирями Ілл'єм Муромцем, Микитою Добриніним та  Альошею Поповичем. Їх називають героями і люди досі поважно до них ставляться та шанують.)
-         Хто такі герої?    (по-перше - це люди, які уславилися подвигами,а по-друге, - дійові особи творів літератури і мистецтва)
-         Назвіть слова, якими характеризують героїв.   Слайд 2
Герой -  героїзм, енергійний, рішучий, охоронець, сміливий
 (справедливий, мужній, сильний)
ІІІ. Повідомлення теми уроку та мотивація Слайд 2,3
В українській народній творчості нерідко оспівується сміливість запорожців – героїв козацької доби.  Сьогодні на уроці, тема якого «Ко­зацькому роду нема переводу», ми відкриємо сторінку нашої історії про ук­раїнське козацтво. А допоможуть нам в цьому різні види мистецтва:  музика, література, образотворче мистецтво, кіно, мультфільми, хореографія.

- А хто такі козаки? Що ви знаєте про них? (учні дають відповіді).
Тарас Каляндрук написав книгу «Дітям про козаків» в якій розповідається про життя козаків, як вони готувалися до походів, які були правила життя в Запоріжській Січі…
А вам пропоную подивіться відео - ролик   «Дітям про козаків» і ваші знання поповняться новою інформацією. (6 хв) Слайд 5.7
Отже, козаки - це вільні, сміливі, неза­лежні люди.
Діти а чи знаєте ви мультфільми про козаків?
   Мультяшні герої козаки Око, Грай,Тур приготували завдання Слайд 8
 ІV. Робота над новим матеріалом
Завдання 1 (чарівний мікрофон) Слайд 9
-         Для того щоб відповісти треба поміркувати та дати відповідь на такі питання:  В давнину багато людей ще не вміли писати та читати, звідки ж вони  дізнавалися про подвиги  різних героїв?
          Про це розповідали кобзарі та лірники. Слайд 10
-         Хто такі кобзарі (лірники)?
-         Як називалися пісні, які частіш виконували кобзарі? (Думи)
-         Думи від слова «думати». Дума – це розповідь, що виконується  під музику.
-          Бандура звучить так: Слайд 11
-         Кобза звучить так: Слайд 12
-         Ліра звучить так: Слайд 13
Завдання 2 (сприймання, інтерпретація творів):
Ми прослухали інформацію, як в давнину розповідали про героїв. А зараз дізнаємося, як  розкриває характер козаків  музика.
  Послухайте,  яку музику створив  композитор Євген Адамцевич Слайд 14 «Запорізький марш» . Спробуйте під  музику, в уяві, намалювати історичну картину.  Перш них почати слухати, покладіть одну ногу на коліно так, щоб вона висіла у повітрі. Спробуйте під музику рухати ногою.
                       (Під час сприймання діти рухають ногою)
- Який характер прослуханого твору?
(Маршовий, мужній, щиросердечний, правдивий, героїчний, мужній, енергійний, переможній, урочистий, виразний, впевнений, піднесений і т.д.)
-          Яку історичну картину ви уявили? Слайд 15
Завдання 3 (робота з термінологією):
-         Зараз ви почули марш. Слайд 16
Марш (італ.  ходіння, рух) — це мелодія, що призначена для людей, які йдуть строєм, марширують.
-          Коли ви слухали марш козаків, ви хитали ногою. Як ви це робили?
У музиці завжди присутня рівномірна пульсація. Ми можемо її явно не чути, але відчуваємо завжди. Саме ця пульсація змушує нас хитати ногою під музику, плескати в долоні, марширувати.
-         Ця пульсація в музиці називається метром. Можна сказати що метр - це серце музики.
-         Кожен удар-крок метра називається долею. Долі неоднакові за своєю силою. Є сильні долі, а є слабкі.

-         Як крокують козаки? Раз-два! Раз-два! На яке слово припадає більша сила голосу?  Раз.
-         Так і в марші сильна доля бере на себе всю увагу, вона стає сильнішою і довшою за рахунок слабкої. Саме тому під марш легко крокувати.
Завдання 4 (ритмічна вправа – розминка): Слайд 17
-         Спробуємо похлопати долоньками ритмічний малюнок .
-         Підніміться із-за парт та спробуємо промарширувати.
  Добре, і з цім завданням ми теж впоралися і побачили, як розкриває образи героїв - козаків музика

Фізхвилинка Слайд 18
Завдання 5 (сприймання пісні). Слайд 19-20
-         Скажіть, а що відбудеться, якщо до музики додати  слова?
(Утвориться пісня)
-         На уроці ми познайомимось з піснею «Козацькому роду нема переводу» слова написав Мирослав Воньо, а музику Микола Балема
Прослуховування пісні.

-         Перегляньте текст мелодії. Чи є незрозумілі слова?
-         Як ви розумієте вираз "Козацькому роду нема переводу?"
(Такі риси козаків, як мужність, завзятість, вірність Батьківщині, притаманні не тільки українцям минулого. Ці риси шануються і в наш час. Наші молоді хлопці-воїни захищають нашу незалежну Україну на Сході країни. )
-         Розспівування   Слайд 21

 Мелодія – героїчного характеру. В ній вчуваються мужність та енергійність. 
 Виконуйте в темпі маршу-енергійно, але без напруження. Під час співу стежте за точним виконанням ритмічного малюнку пісні та виразною вимовою тексту. Голосні протягуйте, а приголосні – вимовляйте коротко і чітко. Характер пісні передайте своїм співом.                            
-         Виконання пісні «Козацькому роду нема переводу Слайд 22
В зошиті позначіть характер музики. яку ми вивчили.
Робота з картиною Слайд 23
-         Козаки любили  співати пісні, іноді веселі, іноді ліричні, сумні.
Ще один образ козака, який створили люди  - «Козак Мамай». Козак Мамай — легендарний український козак, який ходить по світу і допомагає людям у біді, бореться за правду і карає кривдників. Це - узагальнений образ козака і українців.
Опишіть козака Мамая. 
Завдання 6 (робота з твором мистецтва, в групах, за окремими завданнями)
1 група описує вигляд козака.
2 група описує предмети на картині. Слайд 25-26
Кожна група отримує картки з питаннями, на які треба відповісти  та картки – підказки, що містять інформацію про незрозумілі предмети на картині: назви старовинного одягу, речей.
Розгляньте картину, дайте відповіді на питання:
І група
-         Як виглядає козак – Мамай? Який у нього настрій?
-         Що він робить?
-         Яка у нього зачіска?
-         В якій позі він сидить?
-         Який на ньому одяг, якого він кольору?  (верхній одяг козака називається ЖУПАН, на ногах - ШАРОВАРИ та ЧОБОТИ).
ІІ група
-         Розгляньте картину, дайте відповіді на питання:
-         Які предмети свідчать про те, що козак відпочиває?
-         Навіщо поряд з козаком лежить зброя, адже він відпочиває?
-         Який музичний інструмент у нього в руках?
-          Чому поряд з козаком намальований дуб, а не берізка?

ІІІ група
-         В якій місцевості заходиться козак? (в степу, в горах, в лісі)
-         Що зараз: день, ніч, вечір? Як ви дізналися про це?
-         Чому поряд з козаком намальований дуб, а не берізка?
-         Який вірний друг зображений поряд з Мамаєм?
-         Чому на небі намальована темна хмара? Це не тому, що дощ…..
                   (  Відповіді груп повинні, в цілому, створити приблизно таке описання козака Мамая:
    Сидить він в оксамитовому жупані, червоних чоботях та синіх шароварах; кругла поголена голова з закрученим за вухо «оселедцем», довгі вуса, чорні брови, карі очі, тонкий ніс, рум'яні щоки - перед вами портрет красеня-молодця, яким він склався в народній уяві.  Сидить він по-козацьки, підібравши та схрестивши ноги.
    Кінь на картині символізував вірність, це найкращій друг козака.
Дуб символізує силу духу – тому що дуб міцний, і козак теж міцний та сильний.
   Поряд з козаком лежить зброя, це свідчить про його готовність в будь-яку мить кинутися на захист людей від ворогів.
Небо зображено темними фарбами, нависає темна хмара. Це тому що не все спокійно навкруги, ще є вороги, яких не подолали.)
Рефлексія   Слайд 27 
-         Вже багато ми дізналися про козаків.
Давайте пригадаємо,
- Які види мистецтва допомогли  нам створити образи героїв – козаків.
- Яку пісню ми вчили на уроці?
- Які якості потрібні герою – захиснику Батьківщини?
- Як ви розумієте вираз "Козацькому роду нема переводу"?

Марш звучить усюди , де живе і діє людина. Звуки маршу згуртовують людей,змушують розправити плечі. Музика маршу дарує нам не тільки піднесений настрій, а й сповнює нас відвагою та гордістю за Батьківщину.

Продовження теми на другому уроці .