Мистецтво 3
клас
Розділ ІІ Легендарні герої в мистецтві
Тема: Козацькому роду нема переводу (1 частина)
Мета:
·
навчальна:
ознайомлення з творами мистецтва, що характеризують героїв козацької доби; вивчення
понять: марш, ритм; закріплення понять кобзар, бандурист, лірник, доля, метр.
·
розвивальна:
розвиток вмінь розпізнавати маршові
інтонації у творах, розрізняти українські музичні інструменти, працювати з
творами музичного, образотворчого мистецтва; розвиток художніх здібностей, розвивати
вокальні навички, загальнокультурні, комунікативні компетентності, вміння працювати в групі.
·
виховна:
виховувати любов до музики; прищеплювати учням зацікавленість музикою, повагу
між учнями.
Тип уроку: Інтегрований
Обладнання:
1. Музичний матеріал: Марш війська
Запорізького Євгена Адамцевича, пісня «Козацькому роду нема переводу», музичні
фрагменти гри на кобзі, бандурі, лірі, фрагмент відео «Дітям про козаків».
2.
Т.З.Н. ноутбук, телевізор
3.
Ілюстративний матеріал з історії українського козацтва, картина «Козак
Мамай», картина із зображенням Б. Хмельницького, зображення ліри, кобзи,
бандури, дитячі малюнки
із зображенням козака.
4. Дидактичний матеріал: робочий зошит з
мистецтва, ребуси, картки різних кольорів, завданнями для роботи в
групах.
Хід уроку:
Епіграф уроку
Розкажу вам, як боролись
наші прадіди колись,
В ім’я щастя України,
В ім’я щастя України,
її волі лиш
жили!
І. Організаційний момент
ІІ.
Актуалізація опорних знань Слайд 1
На попередніх
уроках ми розпочали вивчати тему «Легендарні герої в мистецтві». До наших часів
дійшли міфи та легенди про величних і
хоробрих людей, які боролися з ворогом, ризикували життям заради людей, та
спокою в світі.
-
З якими персонажами познайомилися? ( Прометеєм найблагороднішою постаттю у міфах Давньої
Греції та захисниками Київської Русі – богатирями Ілл'єм Муромцем, Микитою Добриніним
та Альошею Поповичем. Їх називають
героями і люди досі поважно до них ставляться та шанують.)
-
Хто такі герої? (по-перше - це люди, які уславилися
подвигами,а по-друге, - дійові особи творів літератури і мистецтва)
-
Назвіть слова, якими характеризують героїв. Слайд
2
Герой - героїзм, енергійний, рішучий, охоронець,
сміливий
(справедливий, мужній, сильний)
ІІІ.
Повідомлення теми уроку та мотивація Слайд
2,3
В українській народній творчості нерідко оспівується
сміливість запорожців – героїв козацької доби.
Сьогодні на уроці, тема якого «Козацькому
роду нема переводу», ми відкриємо сторінку нашої історії про українське
козацтво. А допоможуть нам в цьому різні види мистецтва: музика, література, образотворче мистецтво,
кіно, мультфільми, хореографія.
- А хто такі
козаки? Що ви знаєте про них? (учні дають відповіді).
Тарас Каляндрук
написав книгу «Дітям про козаків» в якій розповідається про життя козаків, як
вони готувалися до походів, які були правила життя в Запоріжській Січі…
А вам пропоную подивіться відео
- ролик «Дітям про козаків» і ваші знання поповняться новою інформацією.
(6 хв) Слайд 5.7
Отже, козаки - це вільні, сміливі, незалежні
люди.
Діти а чи знаєте ви мультфільми про козаків?
Мультяшні герої козаки Око, Грай,Тур
приготували завдання Слайд 8
ІV. Робота над
новим матеріалом
Завдання 1 (чарівний мікрофон) Слайд 9
-
Для того щоб відповісти треба поміркувати та дати відповідь на такі
питання: В давнину багато людей ще не
вміли писати та читати, звідки ж вони
дізнавалися про подвиги різних
героїв?
Про це
розповідали кобзарі та лірники. Слайд 10
-
Хто такі кобзарі (лірники)?
-
Як називалися пісні, які частіш виконували кобзарі? (Думи)
-
Думи від слова «думати». Дума – це розповідь, що виконується під музику.
-
Бандура звучить так: Слайд 11
-
Кобза звучить так: Слайд 12
-
Ліра звучить так: Слайд 13
Завдання 2 (сприймання, інтерпретація творів):
Ми прослухали
інформацію, як в давнину розповідали про героїв. А зараз дізнаємося, як розкриває характер козаків музика.
Послухайте, яку музику створив композитор Євген Адамцевич Слайд 14 «Запорізький марш»
. Спробуйте під музику, в уяві,
намалювати історичну картину. Перш
них почати слухати, покладіть одну ногу на коліно так, щоб вона висіла у
повітрі. Спробуйте під музику рухати ногою.
(Під час сприймання діти рухають
ногою)
- Який характер
прослуханого твору?
(Маршовий, мужній, щиросердечний, правдивий,
героїчний, мужній, енергійний,
переможній, урочистий, виразний, впевнений, піднесений і т.д.)
-
Яку історичну картину
ви уявили? Слайд 15
Завдання
3 (робота з термінологією):
-
Зараз ви почули марш. Слайд 16
-
Коли ви слухали
марш козаків, ви хитали ногою. Як ви це робили?
У
музиці завжди присутня рівномірна пульсація. Ми можемо її явно не чути, але
відчуваємо завжди. Саме ця пульсація змушує нас хитати ногою під музику,
плескати в долоні, марширувати.
-
Ця пульсація в музиці називається метром. Можна сказати що метр - це серце музики.
-
Кожен удар-крок метра називається долею. Долі неоднакові за своєю силою. Є сильні долі, а є слабкі.
-
Як крокують козаки? Раз-два! Раз-два! На яке слово
припадає більша сила голосу? Раз.
-
Так і в марші сильна доля бере на себе всю увагу, вона
стає сильнішою і довшою за рахунок слабкої. Саме тому під марш легко крокувати.
Завдання 4 (ритмічна вправа – розминка): Слайд
17
-
Спробуємо похлопати долоньками ритмічний малюнок .
-
Підніміться із-за парт та спробуємо промарширувати.
Добре, і з цім завданням ми теж
впоралися і побачили, як розкриває образи героїв - козаків музика
Фізхвилинка Слайд 18
Завдання 5 (сприймання пісні).
Слайд 19-20
-
Скажіть, а що відбудеться, якщо до музики додати слова?
(Утвориться пісня)
-
На уроці ми познайомимось з
піснею «Козацькому роду нема переводу» слова написав Мирослав Воньо, а музику
Микола Балема
Прослуховування пісні.
-
Перегляньте текст мелодії. Чи є незрозумілі слова?
-
Як ви розумієте вираз "Козацькому роду нема переводу?"
(Такі риси козаків, як мужність,
завзятість, вірність Батьківщині, притаманні не тільки українцям минулого. Ці
риси шануються і в наш час. Наші молоді хлопці-воїни захищають нашу незалежну
Україну на Сході країни. )
-
Розспівування Слайд 21
Мелодія –
героїчного характеру. В ній вчуваються мужність та енергійність.
Виконуйте в темпі маршу-енергійно, але без
напруження. Під час співу стежте за точним виконанням ритмічного малюнку пісні
та виразною вимовою тексту. Голосні протягуйте, а приголосні – вимовляйте
коротко і чітко. Характер пісні передайте своїм співом.
-
Виконання
пісні «Козацькому роду
нема переводу Слайд 22
В зошиті позначіть характер музики. яку ми вивчили.
Робота з
картиною Слайд 23
-
Козаки любили співати пісні, іноді
веселі, іноді ліричні, сумні.
Ще один образ козака, який створили люди - «Козак Мамай». Козак Мамай —
легендарний український козак, який ходить по світу і допомагає людям у біді,
бореться за правду і карає кривдників. Це - узагальнений образ козака і
українців.
Опишіть козака Мамая.
Завдання 6 (робота з твором
мистецтва, в групах, за окремими завданнями)
1 група описує вигляд козака.
2 група описує предмети на картині. Слайд 25-26
Кожна група отримує
картки з питаннями, на які треба відповісти
та картки – підказки, що містять інформацію про незрозумілі предмети на
картині: назви старовинного одягу, речей.
Розгляньте картину, дайте відповіді на питання:
І група
-
Як виглядає козак –
Мамай? Який у нього настрій?
-
Що він робить?
-
Яка у нього
зачіска?
-
В якій позі він сидить?
-
Який на ньому одяг,
якого він кольору? (верхній одяг козака
називається ЖУПАН, на ногах - ШАРОВАРИ та ЧОБОТИ).
ІІ група
-
Розгляньте картину,
дайте відповіді на питання:
-
Які предмети
свідчать про те, що козак відпочиває?
-
Навіщо поряд з козаком лежить
зброя, адже він відпочиває?
-
Який музичний інструмент у нього в руках?
-
Чому поряд з козаком намальований дуб, а не берізка?
ІІІ
група
-
В якій місцевості заходиться козак? (в степу, в
горах, в лісі)
-
Що зараз: день, ніч, вечір? Як ви дізналися про це?
-
Чому поряд з козаком намальований дуб, а не
берізка?
-
Який вірний друг зображений поряд з Мамаєм?
-
Чому на небі намальована темна хмара? Це не тому,
що дощ…..
( Відповіді груп повинні, в цілому, створити
приблизно таке описання козака Мамая:
Сидить він в оксамитовому жупані, червоних
чоботях та синіх шароварах; кругла поголена голова з закрученим за вухо
«оселедцем», довгі вуса, чорні брови, карі очі, тонкий ніс, рум'яні щоки -
перед вами портрет красеня-молодця, яким він склався в народній уяві. Сидить він по-козацьки, підібравши та
схрестивши ноги.
Кінь на картині символізував вірність, це
найкращій друг козака.
Дуб символізує силу
духу – тому що дуб міцний, і козак теж міцний та сильний.
Поряд з козаком лежить зброя, це свідчить
про його готовність в будь-яку мить кинутися на захист людей від ворогів.
Небо зображено
темними фарбами, нависає темна хмара. Це тому що не все спокійно навкруги, ще є
вороги, яких не подолали.)
Рефлексія Слайд
27
-
Вже багато ми
дізналися про козаків.
Давайте пригадаємо,
- Які види мистецтва допомогли нам створити образи героїв – козаків.
- Яку пісню ми вчили на уроці?
- Які якості потрібні герою – захиснику Батьківщини?
- Як ви розумієте вираз "Козацькому роду нема
переводу"?
Марш звучить усюди , де живе і діє людина. Звуки маршу
згуртовують людей,змушують розправити плечі. Музика маршу дарує нам не тільки
піднесений настрій, а й сповнює нас відвагою та гордістю за Батьківщину.
Продовження теми на другому уроці .
Немає коментарів:
Дописати коментар